MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. To miejsce, które każdy, podkreślam każdy, powinien odwiedzić przynajmniej raz! Osobiście byłe tam już wielokrotnie, a to za dawnych czasów na wyciecze ze szkoły, a to z drugą połówką, a to ze znajomymi, którzy przyjechali w odwiedziny spoza Warszawy. Za każdym razem Muzeum Powstania Warszawskiego urzeka i zachwyca mnie tak samo, niezmiennie. Zapewne zawitam jeszcze nie raz. 🙂 

JAK DOJECHAĆ?

Muzeum zlokalizowane jest na rogu ulic Grzybowskiej i Towarowej na warszawskiej Woli. Na terenie obiektu nie ma przeznaczonego parkingu dla zwiedzających, dlatego Ci, którzy zdecydują się na przyjazd samochodem, będą musieli liczyć się ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania. Jeśli zdecydujecie się na komunikację miejską to dojechać tam można autobusami linii 102, 105, 190  oraz tramwajami 1, 11, 22, 24 (stan na 09/2019). Przed wizytą, zawsze najlepiej sprawdzić aktualne opcje dojazdu komunikacją miejską na JakDojade wszakże często się to zmienia.  Można również podjechać metrem M2 na stację rondo Daszyńskiego i przejść się pieszo dosłownie kilka minut. 

HISTORIA MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Pierwsze pomysły utworzenia muzeum odnoszącego się do Powstania Warszawskiego podały już w roku 1956, lecz ze względu na sytuacje polityczną, nie podjęto wówczas żadnych działań mających na celu powołanie do życia takiej placówki. Pierwsze jakiekolwiek działania mialy miejsce dopiero w 1981 roku, kiedy to do życia powołano Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, którego celem było zbieranie pamiątek z czasów Powstania Warszawskiego. Jak wiadomo, rok 1981 zapisał się w historii Polski ze względu na wybuch stanu wojennego, co ponownie wyhamowało tworzenie muzeum oraz działania związane ze zbiórką pamiątek. 

W roku 1983, powołano do życia oddział Muzeum Powstania Warszawskiego przy ówczesnym Muzeum Historycznym m.st. Warszawy czyli przy dzisiejszym Muzeum Warszawy. Osobą za to odpowiedzialną, był ówczesny Komisarz Warszawy, generał Mieczysław Dębicki. Przez nieco ponad 20 lat zebrano aż kilkanaście tysięcy eksponatów i pamiątek związanych z wydarzeniem z roku 44. 

Pierwotnie planowano wybudowanie siedziby muzeum  na ruinach Banku Polskiego, powstańczej reduty przy ul. Bielańskiej. Ba! Nawet wmurowano kamień węgielny pod budowę w 1994 roku. Niestety ze względów niejasności związanych z własnością owych gruntów, do budowy nie doszło. 

Przełom nastąpił dopiero w 2002 roku, kiedy to ówczesny prezydent Warszawy, Lech Kaczyński, obiecał Powstańcom wybudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Na siedzibę muzeum wybrano budynek starej elektrowni tramwajowej na ulicy Przyokopowej. Obietnicy dotrzymano i dzięki pracy w zasadzie 24h/dobę zrealizowano cel. Uroczyste otwarcie nastąpiło w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego czyli w dniu 31/07/2004. 

O MUZEUM

Jak już wyżej wspomniałem, Muzeum Powstania Warszawskiego ma swoją siedzibę w niegdysiejszym budynku Elektrowni Tramwai Miejskich w Warszawie. Warto tutaj nadmienić, że ów kompleks należy do jednych z najlepiej zachowanych zespołów architektury przemysłowej na terenie stolicy. 🙂

Ekspozycja muzeum znajduje się na 3 kondygnacjach i zajmuje około 3000m². Podzielona została na:

 • Parter
 • Sala pod Liberatorem
 • Antresola
 • Piętro
 • Wieża
 • Kaplica
 • Podziemia
 • Park Wolności
 • Schron Ringstand 58c

Pierwsze co rzuci nam się w oczy po przekroczeniu bram muzeum, to swobodnie stojący mały budynek, w którym znajdują się kasy (fot. poniżej).

Muzeum Powstania Warszawskiego

Na lewo od kas, na tyłach budynku administracyjnego znajduje się oryginalny żelbetonowy niemiecki schron Ringstand 58c. Schrony tego typu nazywano „tobrukami” i wchodziły one w skład Twierdzy Warszawa. Schron znaleziono w czasie budowy wieżowca Zaułek Piękna na rogu ulicy Kruczej, Mokotowskiej i Pięknej.

Muzeum Powstania Warszawskiego - bunkier

Na poziomie, nazwijmy to 0, pierwsze na co natrafimy po wejściu do budynku muzeum będą telefony z epoki II Wojny Światowej, gdzie będzie można wysłuchać historii osób, które przeżyły powstanie.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Ekspozycja na parterze prezentuje czasy okupacji niemieckiej, moment wybuchu Powstania Warszawskiego czyli Godzinę „W”, to jak funkcjonowało podziemie oraz terror jaki zgotowany został przez okupantów (getto, Palmiry etc). W tej części ekspozycji można podziwiać między innymi drukarnię z czasów II Wojny Światowej, replikę niemieckiego bunkra zdobytego przez Powstańców, opaski powstańcze, dwa motocykle oraz wielki stalowy monument będący sercem muzeum, które głośno bije w czasie zwiedzania. W jego środku nagrane są również różne historie, wystarczy tylko przyłożyć ucho…

Muzeum Powstania Warszawskiego

Salą, które robi na mnie największe wrażenie, jest Sala pod Liberatorem. To dawna hala kotłów elektrowni, w której obecnie znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego. Najważniejszym punktem sali jest podwieszona replika  samolotu Consolidated B-24 Liberator. Znajdziecie tam również kino, gdzie puszczany jest film „Warszawa walczy”.

Dodatkowo jest multimedialna „plansza” na której przedstawiono dzień po dniu, ruchy walczących Powstańców oraz żołnierzy III Rzeszy. W osobnej, małej salce prezentowany jest film 3D „Miasto Ruin”, który przedstawia zburzoną i wyludnioną Warszawę z perspektywy lotu wiosną 1945 roku.

W Sali pod Liberatorem przedstawione są również racje zrzucane przez aliantów, celem pomocy walczącym Powstańcom.

Pod ekranem na którym wyświetlany jest film znajdują się wejścia do Podziemia, gdzie prezentowana jest wystawa „Niemcy w okupowanej Warszawie”, która przedstawia okres lat 1939-44 widziany z perspektywy okupanta. Poza wystawą, jest również replika kanału przełazowego, które często były wykorzystywane przez Powstańców. 

Muzeum Powstania Warszawskiego - kanały

To pozostają nam jeszcze ekspozycje umieszczone na wyższych kondygnacjach muzeum.

Na Piętrze prezentowane są między innymi walki we wrześniu toczące się na Czerniakowie, Mokotowie i Żoliborzu, udział w powstaniu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Ludowej, a także cudzoziemców.  Znajdziecie tam również pokój poświęcony Poczcie Powstańczej, gdzie prezentowane są oryginalne listy z minionej epoki. 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Na piętrze znajdziecie również wystawę „Polska Lubelska”, której zdjęcie wrzucam poniżej. Za ukazaną wystawą można zrobić sobie chwilę przerwy w kawiarni „Pół Czarnej”.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Na Antresoli zaprezentowane zostało między innymi umundurowanie Powstańców, kolekcja broni palnej, szpital powstańczy, kino Palladium, gdzie wyświetlane są kroniki filmowe zmontowane z filmów powstałych w czasie Powstania Warszawskiego oraz znajdziecie tam kolejną replikę kolektora, czyli wysokiego kanału, z których również korzystali Powstańcy. 

Zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego niekiedy informacje czekają na nas ukryte w szufladkach. Warto uchylić rąbka tajemnicy.

Dodatkowo w czasie zwiedzania można zbierać kartki z kalendarza Powstania, gdzie każdy z dni jest szczegółowo opisany.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Po wyjściu z budynku Muzeum Powstania warszawskiego można jeszcze zwiedzić to co znajduje się na tyłach muzeum czyli Park Wolności, gdzie zostało ustawionych kilka pomników, jest również fragment oryginalnego pomnika Poniatowskiego, który został zniszczony przez Niemców. Ponadto jest Mur Pamięci o długości 156 metrów, gdzie znajduje się ponad 11 tys nazwisk  osób, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Lista jest stale uzupełniana po weryfikacji spływających zgłoszeń. W murze znajdziecie także dzwon „Monter”.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Ponadto, na tyłach muzeum stoi replika powstańczego wozu pancernego „Kubuś”.

Muzeum Powstania Warszawskiego - relika wozu pancernego "Kubuś"

Muzeum Powstania Warszawskiego

PODSUMOWANIE. 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – środa – piątek – 08.00-18.00 / czwartki – 08.00-20.00 / sobota – niedziela – 10.00-18.00 / wtorki –  nieczynne

Adres:

ul. Grzybowska 79; 00-844 Warszawa

Wstęp:

Bilet normalny 25zł / bilet ulgowy 20zł / w niedziele wstęp bezpłatny, należy udać się do kas po bezpłatne wejściówki.

Darmowe wstępy przysługują również (po okazaniu odpowiednich dokumentów: 

 • Powstańcom Warszawskim.
 • osobom odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
 • pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów.
 • członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS).
 • dzieciom do lat siedmiu.
 • członkom Klubu Przyjaciół Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • opiekunowi osoby niepełnosprawnej.
 • dziennikarzom na podstawie ważnej legitymacji prasowej.
 • kombatantom, inwalidom wojennym i osobom represjonowanym.

Strona www:

https://www.1944.pl/

Czas zwiedzania:

2 godziny

Szatnia:

Dostępna. Przed wejściem, na zewnątrz są również skrytki na kluczyk, za pieniążek. 🙂

Sklepik z pamiątkami:

Są dwa sklepiki, w których można zakupić upominki z muzeum. Jeden przy wejściu na teren ekspozycji. drugi przy kasach w osobnym budynku. Warto tutaj podkreślić, iż w obu sklepach jest wręcz przeogromny wybór książek związanych w Powstaniem Warszawskim i ogólnie z tematyką II Wojny Światowej. Nie jedna księgarnia mogłaby pozazdrościć tylu pozycji o tej tematyce. Oczywiście klasyczne, magnesy, ołóweczki i tego typu gadżety również można zakupić. 

Warto odwiedzić również:

Może Ci się także spodobać...

PARTNERZY