CZAPLINEK I OKOLICE

Czaplinek - jez Drawsko

Czaplinek jest miejscem, które od zawsze jest w moim sercu. Jest miejscem, do którego jeżdżę odkąd pamiętam, w zasadzie od urodzenia. Spędzałem tam każde wakacje z rodziną, później bywałem nawet częściej. W zasadzie nie ma roku, w którym przynajmniej na chwilę bym tam nie zawitał. Znam wiele osób, które tak jak i ja, przybywają tam rok w rok od wielu lat, to miejsce przyciąga jak magnes.

POŁOŻENIE

Czaplinek to gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, której siedzibą jest miasto o tej samej nazwie. Pod kontem fizycznogeograficznym, gmina leży na obszarach Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego oraz na Równinie Wałeckiej. Przez gminę przechodzą: droga krajowa nr 20 łącząca Stargard Szczeciński z Gdynią, oraz trzy drogi wojewódzkie o numerach 163, 171 i 177. Na terenie gminy znajduje się stacja kolejowa Czaplinek oraz dwa przystanki: Czarne Małe i Żelisławie. To wszystko sprawa, że gmina charakteryzuje się dobrą dostępnością komunikacyjną.

DZIEJE ZIEMII CZAPLINECKIEJ

Z ziemią czaplinecką, krainą puszcz i jezior, wiąże się niesamowicie urozmaicona i bogata historia. Wszystko to związane jest z istotnymi czynnikami, które w czasach zamierzchłych miały główne znaczenie dla ówczesnej ludności. Jeziora były pełne ryb, zaś niegdysiejsze puszcze rozciągające się na terenach dzisiejszej gminy Czaplinek, obfitowały w zwierzynę i były nieograniczonym zasobem materiału budowlanego, czyli drewna.

To wszystko spowodowało, że pierwszymi, którzy odcisnęli piętno na tych ziemiach byli Drawianie, o których już w IX w. n.e. pisał anonimowy Geograf Bawarski, nazywając ich plemieniem Thanfezi. Za panowania Mieszka I po raz pierwszy tamtejsze ziemie zostały wcielone w skład państwa polskiego. Rozbicie dzielnicowe, które dokonało się w 1138 roku za sprawą testamentu Bolesława Krzywoustego, spowodowało zwiększenie znaczenia strategicznego ziem znajdujących się na Pojezierzu Drawskim. Tereny te należały do Księstwa Wielkopolskiego i stanowiły swojego rodzaju łączniki między całym terytorium Polski a Księstwem Pomorskim, oddzielając państwo krzyżackie i Marchię Branderburską, które za wszelką cenę chciały mieć wspólną granicę co miałoby na celu osłabienie Polski. Utrzymujący się stan rzeczy zmusił księcia wielkopolskiego Przemysła II do podjęcia zdecydowanych kroków, aby utrzymać łącznik z Księstwem Pomorskim. Na mocy przywileju książęcego z dnia 19 listopada 1286 roku, ogłoszonego w Pyzdrach, Przemysł II nadał ziemie w okolicach rzeki Drawy i Jeziora Drawsko we władanie zakonu templariuszy. Sprowadzenie templariuszy zdecydowanie wzmocniło pozycję Wielkopolan. Templariusze na stolicę swojej komandorii ustanowili Temelbroch, czyli dzisiejszy Czaplinek.

Na początku XIV w. za sprawą papiestwa, dokonana została kasata zakonu templariuszy, a wszelkie ich dobra, w tym ziemie drawskie, weszły w skład majątku zakonu joannitów. W latach sześćdziesiątych XIV w. joannici, na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno wybudowali zamek Drahim, o którym więcej napiszę potem. W roku 1406, na polecenie Władysława Jagiełły, zamek Drahim został podbity po czterodniowym oblężeniu i wcielony w skład Królestwa Polskiego. Utworzono tam starostwo z siedzibą w Drahimu, dzisiejszym Starym Drawsku.

Wiek XVI i XVII był złotym okresem w dziejach dzisiejszej gminy Czaplinek, głównie ze względu na królewskie zwolnienie nowo zakładanych wsio od pańszczyzny przez pierwsze lata ich istnienia. Na przestrzeni tych wieków, założono kilkanaście nowych osad, w których trudnili się ogrodnicy, kmiecie, rzemieślnicy oraz rolnicy co wpłynęło pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu. Część z tych osad istnieje do dzisiaj. W XVII wieku nastąpił rozwój gospodarczy i urbanistyczny Czaplinka. Miasto stało się jednym z największych na Pomorzu Zachodnim ośrodkiem porzemysłu sukienniczego, powstały młyny, wiatraki, tartak oraz cegielnia.

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku obszar Pojezierza Drawskiego, w tym Czaplinek, zostały wcielone do państwa pruskiego. W XIX w. do miasta doprowadzona linię kolejową, wybudowano nowe drogi, wybrukowano ulice, założono sieć gazowniczą, powstała poczta z telegrafem. Równocześnie od początku XIX w, rozpoczęła się germanizacja ludności miejskiej. Po pierwszej wojnie światowej na mocy traktatu wersalskiego, tereny o których mowa, zostały wcielone w skład Niemiec. Miało to istotny wpływ na dzisiejszy wygląd całego regionu. W czasie największego konfliktu zbrojnego naszych czasów, czyli II wojny światowej, niemiecki wówczas Czaplinek nie tylko nie ucierpiał, ale wręcz się rozwinął. Powstał wówczas stadion, amfiteatr, oraz wiele tak zwanych domów w kratę charakterystycznych dla niemieckiej architektury.

 ATRAKCJE GMINY CZAPLINEK

Będąc w tamtych okolicach warto rozpocząć zwiedzanie od miasta Czaplinek. Sama miejscowość na pierwszy rzut oka może nie zachwyca ale ma coś w sobie. Pięknie położone miasto pomiędzy jeziorami Drawsko i Czaplino, w otoczeniu lasów zaprasza nas na rynek miejski. Kompleks staromiejski do dzisiaj zachował widoczne średniowieczne urbanistyczne rozwiązania. Oczywiście najłatwiej dostrzec je na planie miasta. Będąc na rynku, można podziwiać wykony z dębu, pomnik rybaka. Jest to trwalsza kopia, pierwszego pomnika, postawiona w czasie obchodów 700-lecia miasta. Często można spotkać się z twierdzeniem, że ów pomnik, przedstawia postać Pawła Wasznika, rybaka, który to według kronik Jana Długosza, pomógł wojskom Jagiełły podbić zamek Drahim.

Czaplinek - kościół

Na powyższym zdjęciu widać powyżej opisany pomnik na tle kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kościół usytuowany jest na wschodniej pierzei rynku czaplineckiego. Ten neoromański kościół został wybudowany w latach 1829 – 1932 na planie krzyża greckiego według projektu Karla Friedricha Schinkla. Ten sam architekt, był odpowiedzialny między innymi za budowę ratusza w Kołobrzegu. Po II wojnie światowej zmienił się wygląd kościoła. Zamurowano wejścia od strony rynku, a na południowej ścianie, zamiast okien wstawiono piękne witraże. Poszycie dachu zmieniono z dachówki na miedzianą blachę. Z racji wspaniałej akustyki, często organizowane są w nim wydarzenia kulturalne.

Mniej więcej około 50 metrów od rynku, na wzgórzu Kazimierzowskim, znajduje się rzymskokatolicki parafialny kościół pw. Świętej Trójcy. Ten kamienny, jednonawowy, wybudowany na przełomie XIV i XV w. kościół, jest najstarszym zabytkiem Czaplinka. Z zewnątrz budowla posiada cechy charakterystyczne dla architektury romańskiej takie jak: niska, przysadzista zabudowa z niskimi, wąskimi, półokrągłymi łukami okiennymi. Wewnątrz posiada przestronne wnętrze co jest typowe dla świątyń gotyckich. Poniżej fotografia kościoła.

Czaplinek - kościół

Atrakcją, która przypadnie do gustu dzieciom, będzie Sławogród, czyli budowla imitująca słowiańską zagrodę. Zlokalizowana jest przy drodze wojewódzkiej nr 163 prowadzącej w kierunku Bobolic i Kołobrzegu. Grodzisko otwarte jest w sezonie letnim, a koszt wstępu to 10zł/osoba dorosła, 5zł/bilet ulgowy. Na dzieci czeka tam cała masa atrakcji, począwszy od prelekcji związanych z życiem we wczesnośredniowiecznych grodach a skończywszy na lekcjach chodzenia na szczudłach, strzelania z łuku etc.

Coś, czym z całą pewnością może poszczycić się Czaplinek to piękna promenada nad Jeziorem Drawsko wybudowana na przełomie XIX i XX w. Promenada wiedzie od ulicy Ogrodowej aż do plaży miejskiej.

Czaplinek - promenada nad jeziorem drawksim

Czaplinek

Czaplinek - jez drawsko

Przedstawiam kilka fotografii z promenady. Wzdłuż niej poustawiane zostały ławeczki oraz zbudowano pomosty, do których mogą cumować statki wycieczkowe, jachty, lub zwykłe łódki. Przy promenadzie znajduje się kilka atrakcji turystycznych m.in: pomnik Jana Pawła II, który kilkukrotnie gościł w Czaplinku, jeszcze jako ks. Karol Wojtyła. To właśnie z tego miejsca, w 1955 roku rozpoczynał swój wpływ kajakowy rzeką Drawą. Obok pomnika stoi, wybudowany w 1899 roku pałacyk, w którym obecnie mieści się siedziba nadleśnictwa. Na końcu promenady, tuż przed plażą miejską stoi amfiteatr, w którym w czasie sezonu letniego odbywają się koncerty lub obchodzone tam są Dni Czaplinka. Promenada ta, jest wspaniałym miejscem na spacery. U brzegu często podziwiać można całe stada wodnego ptactwa, które tutaj zlatuje w poszukiwaniu pożywienia.

Przejdźmy teraz jednak do okolic Czaplinka, a dokładniej do Starego Drawska. Wieś zlokalizowana jest około 6km od Czaplinka, jadąc w stronę Kołobrzegu. Jej główną atrakcją jest zamek Drahim, o którym już wcześniej wspominałem. Ruiny warownego zamku wznoszą się na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Zakon, który odpowiedzialny był za budowę zamku, wykorzystał istniejące w tym miejscu sześciometrowe wzniesienie, gdzie wcześniej znajdował się wczesnośredniowieczny gród. Zamek wybudowany został na planie regularnego czworoboku o wymiarach 41 x 46,4 metra. Podstawowym materiałem budulcowym były głazy granitowe stanowiące podstawę murów, oraz czerwone cegły, wypalane w pobliskiej wsi Sikory (jedna z tych wsi, która istnieje do dzisiaj). Mimo licznych przebudów, jakich zaznał zamek w czasie zmian właścicieli, nigdy nie dorobił się wieży. Zamek zaczął popadać w ruinę pod koniec XVII. Z podupadającego grodu, w ostatnich latach XIX wieku mieszkańcy zaczęli pozyskiwać cegłę na budowę kościoła. Mniej więcej zaraz po wybudowania kościoła, zamek przeszedł w ręce prywatne. Dopiero w czasach współczesnych przeprowadzono w nim pierwsze prace konserwacyjne. Poniżej zdjęcie przedstawiające ruiny zamku Drahim.

Czaplinek - zamek w starym drawsku

Czaplinek - zamek w Starym Drawsku

Czaplinek - zamek w starym drawsku

Obecnie zamek jest jedną z największych atrakcji regionu. W czasie sezonu letniego odbywają się tam cykliczne imprezy tematyczne związane ze średniowieczem takie jak rekonstrukcje bitew czy pojedynki rycerskie. Obiekt został zagospodarowany w ciekawy sposób. Znajduje się tam wystawa broni i mody średniowiecznej, którą każdy może dotknąć, przymierzyć, zrobić sobie zdjęcie. Chętni mogą zamknąć się w klatce, lub zakuć w dybach. Można również zjeść treściwe mięsne jadło, jak to na prawdziwych wojów przystało.

Po prawej stronie przedstawiam zdjęcie kościoła pw. Wszystkich Świętych. Ta neogotycka budowla, znajdująca się tuż obok zamku, powstała w 1870 roku. To jest ten kościół, do którego budowy, użyto cegieł Drahimia. Ogólnie na terenie gminy, miłośnicy zabytków sakralnych (wiem, że tacy są) znajdą wiele interesujących obiektów.

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest zespół pałacowo-parkowy w Siemczynie. Pałac został wybudowany w latach 1722-1726 przez rodzinę von Goltz. Początkowo, budowla była wzniesiona na planie podkowy, z centralnie umieszczonym tarasem. Wraz ze zmianami właścicieli do pałacu, dobudowywane były kolejne jego części. Lata świetności pałacu to panowanie w nim rodziny von Bredov, która dobudowała północne skrzydło oraz przeprowadziła generalny remont włości. Gdy w 1945 roku ich majątek przejęli Rosjanie, pałac zaczął popadać w ruinę. To wystarczyło aby przepiękny przykład barokowej architektury z rok na rok coraz bardziej niszczał, raz będąc szpitalem, potem szkołą podstawową. W 1960 roku doczekał się wpisu do rejestru zabytków, niestety nie było nigdy funduszy na to aby odrestaurować. W 1999 roku pałac wraz z częścią folwarczną został nabyty przez prywatnych właścicieli. Obecnie niegdysiejsze stajnie, obory, chlew i oficyna, zostały wykorzystane jako 4* hotel, który robi imponujące wrażenie. Sam pałac powoli jest odrestaurowywany. Foto poniżej.

Czymże byłby pałac, bez swojego parku!? Otóż z pewnością park dodaje uroku temu miejscu. Park znajdujący się przy pałacu ma powierzchnię około 3,40 ha. Za panowania von Goltzów miał charakter francuski, zaś pod panowaniem rodziny von Bredov przyjął styl angielski z elementami romantycznymi. Nie mniej jednak obecnie nie przypominałby niczego, gdyby nie upór właścicieli w dążeniu do wykupieniu tego parku terenu od gminy. To dzięki nim możemy podziwiać wspaniałą aleje grabową złożoną ze 117 drzew, której przedłużeniem jest aleja składające się z 33 lip drobnolistnych. Oczywiście sporo jeszcze zostało do zrobienia, bo przez lata, w których nikt o to nie dbał, park został niesamowicie zdewastowany. Istotne jest to, że ktoś w końcu zaczął go pielęgnować. Niżej zdjęcie alei grabowej.

Tym, o to zgrabnym akcentem (a przynajmniej mam taką nadzieję) przeszliśmy z zabytków do natury. Wszak to właśnie walory przyrodnicze są głównym magnesem gminy na turystów. Nie oszukujmy się, Drahim to nie Malbork, a rynek w Czaplinku to nie rynek dajmy na to, w Poznaniu. Nie są to miejsca, do których turyści masowo i celowo będą się wybierać. Oczywiście tacy też są, ale niestety w mniejszości. Większość odwiedzi wyżej wymienione miejsca, będąc przy okazji, w czasie swojego typowo wypoczynkowego urlopu gdzieś nad jeziorkiem. Żeby nie było, nie przeszkadza mi to w najmniejszym stopniu.

Przejdźmy do konkretów. To dlaczego turyści tak chętnie odwiedzają ten region? Ośrodki wczasowe w szczycie sezonu są przeważnie zapełnione. Próżno szukać wolnych pokoi w gospodarstwach agroturystycznych. Otóż Czaplinek i okolice dają ogromne możliwości na wspaniały, letni wypoczynek. Jest tu cała masa jezior, w tym to najważniejsze – Jezioro Drawsko. Dwunaste co do wielkości jezioro w Polsce i drugie co do głębokości. Jest rajem dla miłośników sportów wodnych (żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie, kajaki, rowery wodne, itp), obfituje w ryby co doceni każdy zapalony wędkarz (poniżej zdjęcie wschodu słońca nad Jeziorem Drawsko z moich porannych połowów). Na jeziorze jest piąta co do wielkości w Polsce, śródlądowa wyspa Bielawa, na którą można popłynąć stateczkiem turystycznym. Oczywiście Drawsko to nie jedyne jezioro tak jak wyżej wspomniałem. Jest ich tu cała masa, większe, mniejsze, głębsze czy płytsze – jest w czym wybierać.

Z całą pewnością rzeka Drawa przyciągnie do Czaplinka miłośników spływów kajakowych. Na miłośników przyrody czeka Drawski Park Krajobrazowy, Obszar NATURA 2000 „Jeziora Czaplineckie”, rezerwaty przyrody „Brunatna Gleba” i „Jezioro Prosino” oraz wiele ścieżek przyrodniczych. Mówiąc o tym, co dała nam natura, nie można pominąć głazu, potocznie nazywanego Głaz Tempelburg. Jest to olbrzymi, granitowy głaz narzutowy o obwodzie 19,5 metra i wysokości 3,5 metra. Jest na nim wyryty napis „Tempelb 1858” oraz „Plago”. Tempelburg to niemiecka nazwa Czaplinka, zaś Plago to dzisiejsza wieś Pławno a wyryty na nim napis przypomina o funkcji głazu granicznego, którą niegdyś pełnił.

To jeszcze kilka fotek związanych z naturą. 🙂

Czaplinek

Czaplinek

Czaplinek

Czaplinek

Czaplinek

Czaplinek - bociany

Dopełniając informacje odnośnie Czaplinka i gminy, warto wspomnieć o infrastrukturze o bazie noclegowej. Otóż na terenie gminy Czaplinek, zgodnie z informacjami, które udało mi się uzyskać od informacji turystycznej w 2014 roku zlokalizowanych jest 58 obiektów noclegowych. Spośród tych 58 obiektów, 34 to gospodarstwa agroturystyczne, 11 to kwatery prywatne, 6 ośrodków wypoczynkowych, 4 pola namiotowe i 3 hotele. Łącznie te obiekty są w stanie zakwaterować aż 4065 osób. Najwięcej miejsc noclegowych mają ośrodki wypoczynkowe bo aż 1726.

Reasumując – gmina Czaplinek ma ogromny potencjał turystyczny. Posiada sporo atrakcji tursytycznych, które można pozwiedzać. Obfituje w walory przyrodnicze, które znajdą nie jednego amatora. To miejsce, gdzie osoby aktywne sportowo, będą mogły się w spokoju spełniać. Jest wiele tras dla rowerzystów, ścieżek, na których można uprawiać nordic walking, są bazy nurkowe dla płetwonurków i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Planując swoje wczasy w okolicach Czaplinka, warto sprawdzić sobie chociażby kalendarz imprez, które się tam odbywają w sezonie letnim i nie tylko –> http://www.czaplinek.pl/

Czaplinek

Może Ci się także spodobać...

PARTNERZY