LEFKADA

Lefkada

Wyspa wchodzi w skład archipelagu wysp Jońskich. Położona jest na morzu Jońskim przy zachodnim wybrzeżu Grecji kontynentalnej. Z kontynentem wyspa połączona jest groblą. Lefkada ma powierzchnię około 356 km² i charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem. Na wschodzie mamy do czynienia z małymi, wąskimi i kamienistymi bądź żwirowymi plażami z łagodnym zejściem do morza zaś na zachodzie, plaże są piaszczyste ale w zdecydowanej większości otoczone wspaniałymi klifami. Centralna część wyspy jest bardzo górzysta (do 1158 m.n.p.m). Wyspę zamieszkuje około 20 tysięcy mieszkańców.

Jak dostać się na wyspę? Na samej wyspie nie ma lotniska. W sezonie letnim można dolecieć czarterem do lotniska w Prevezie (część kontynentalna Grecji) i stamtąd udać się na wyspę. Odległość między lotniskiem a wyspą to około 20km. Oczywiście w zależności od kurortu, w którym zdecydujemy się zamieszkać, ta odległość będzie się różniła. Wybierając okolice Vassiliki, czyli samo południe to transfer będzie wynosił około 60 kilometrów.

Ciekawostki i legendy związane z wyspą: 🙂

 • według jednej z legend, grecka poetka Safona popełniła samobójstwo na Lefkadzie, skacząc ze skał do morza (Cape Ducato).
 • Lefkada pierwotnie nie była wyspą. W VII w.p.n.e korynccy koloniści przekopali kanał oddzielając obecną Lefkadę od kontynentu.  
 • Wyspa, swoją nazwę zawdzięcza przymiotnikowi lefkos, czyli biały. Odnosi się to do kolory klifów na zachodzie wyspy.

MIASTECZKA

Zaczniemy od stolicy wyspy czyli od Lefkada Town. Jak na stolicę przystało jest największym i najludniejszym miasteczkiem na wyspie. Usytuowane jest u bram wyspy. Wjeżdżając na Lefkadę, nie ma możliwości przez nie przejechać, innej drogi nie ma. 🙂 

Nabrzeże stolicy. 🙂

Lefkada - Lefkada Town

Miasto Lefkada jest centrum kulturalno-rozrywkowym wyspy. To tutaj znajdziemy chyba jedyny klub, w którym można poimprezować. To tutaj znajduje się większość muzeów, m.in: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Gramofonów czy Muzeum Folklorystyczne. Lefkada Town to przede wszystkim jeden z większych i nowocześniejszych portów w tym rejonie Morza Jońskiego. To wielka gratka dla miłośników żeglarstwa. Z uwagi na lokalizację, jest świetnym miejscem, z którego można zacząć swój własny rejs. Patrząc pod tym kątem, to dobra alternatywa dla Chorwacji. 🙂 Poniżej zdjęcia portu.

Lefkada - Lefkada Town

Lefkada - Lefkada Town

W mieście pełno jest klimatycznych, wąskich uliczek i kolorowych arkad. Mnóstwo tam kawiarenek, w których serwuje się greckie Fredo Cappucino oraz tawern z typowo grecką kuchnią. Do wyboru, do koloru. 🙂 Jest też kilka zabytków. 🙂 Niezależnie od miejsca, które wybierzecie na swój pobyt, bez problemu dostaniecie się do stolicy busem, bowiem jest to główny węzeł komunikacyjny. 

Lefkada - Lefkada Town

Lefkada - Lefkada Town

Lefkada - Lefkada Town

Lefkada - Lefkada Town

Lefkada - Lefkada Town

Lefkada - Lefkada Town

Przejdźmy zatem do Nidri. To główny kurort turystyczny na wyspie, położony niespełna 20 kilometrów od stolicy wyspy. Nidri ulokowane jest na przeciwko prywatnej wyspy Skorpios, która od 1965 roku do 2013 roku należała do Aristotelesa Onasisa, greckiego magnata transportu morskiego. Obecnie wyspa należy do rosyjskiego właściciela klubu piłkarskiego AS Monaco. 🙂 Nidri to także jeden z głównych portów na wyspie. Posiada połączenia promowe z Kefalonią, Itaką, pobliską Meganisi oraz z innymi, mniejszymi wysepkami w okolicy. Stamtąd też wypływa zdecydowana większość statków wycieczkowych. 

Nidri jako miejscowość typowo turystyczna, pełna jest wszelkiej maści barów, tawern, sklepików z pamiątkami czy lodziarni. 🙂 Warto zasiąść, którejś z portowych tawern. 🙂 Byliśmy w wielu i w każdej jedzenie było przepyszne. 

Kilka zdjęć Nidri. 🙂

Nidri

Nidri

Nidri

Kolejną istotną miejscowością turystyczną jest Vasiliki, zlokalizowane na samym południu wyspy. Jest to główny ośrodek dla amatorów sportów wodnych, w szczególności dla miłośników windsurfingu. Sprzyja temu zatoka Vasiliki Bay, w której przez zdecydowaną część akwenu, mamy do czynienia z bardzo płytką wodą. To sprzyja w głównej mierze początkującym windsurferom. W Vasiliki znajdziecie także jedne z lepszych restauracji specjalizujących się w owocach morza. 🙂 Poniżej zdjęcie Vasiliki Bay. 

Nidri - Vassilikki Bay

Poza wymienionymi wyżej miasteczkami, jest kilka mniejszych, w których głównie są hotele i raczej mijamy je po drodze jadąc coś pozwiedzać. Dla przykładu, przytoczę miasteczko Perigiali, w którym mieliśmy swój hotel. Miasteczko niewielkie, 2 kawiarenki i 1 supermarket oraz oczywiście przystanek autobusowy. 🙂 Perigiali jest około 20 minut spacerem od Nidri. Próżno akurat tam szukać typowych hoteli. Tam raczej należy nastawić się na obiekty noclegowe należące do prywatnych właścicieli gdzie będzie dosłownie kilkanaście pokoi. 

Podobnie jest z takimi miejscowościami jak Nikiana (kameralny kurorcik, parę tawern i port) i Ligia (również ciche i spokojne miejsce z portem i kilkoma rybnymi knajpkami). 

Aby poniekąd dopełnić wątek, koniecznie trzeba odwiedzić bardzo klimatyczną, starą wioskę Agios Nikitas, położoną na zachodnim wybrzeżu wyspy. Miejsce idealne na mały przerywnik gdy objeżdżamy sobie wyspę. W sam raz na kawę 🙂 Klimatyczne, wąskie uliczki z kawiarniami, tawernami i sklepami z pamiątkami.

Lefkada

Lefkada

PLAŻE LEFKADY

Jak już wspomniałem na początku, Lefkada jest bardzo zróżnicowana pod kątem krajobrazowym. Bardzo dobrze odzwierciedlone jest to w plażach wyspy. Po stronie wschodniej (od kontynentu) plaże są małe, wąskie i kamieniste. Ze względu na to, że tuż obok mamy część kontynentalną i morze jest tu nieco płytsze, oraz nie dochodzi do zbytniego mieszania się wody, jest ona tam cieplejsza niż po przeciwległej stronie wyspy. Do takich plaż zaliczyć można Logans, Nikiana, Passa lub plażę miejską w Nidri (poniżej jej zdjęcie).

Zdecydowanie okazalej prezentują się plaże na zachodzie wyspy. Kuszą wspaniałym piaskiem. Niektóre otoczone są pięknymi klifami sprawiając wrażenie, że dana plaża jest niedostępna z lądu. 🙂 Nie może być inaczej, i zaczniemy od Porto Katsiki – uważanej za najpiękniejszą plażę na wyspie i tą, która jest jedną z najliczniej fotografowanych w Grecji. Pierwsze co rzuca się w oczy gdy zbliżamy się do Porto Katsiki to piękny turkusowy kolor wody!

Porto Katsiki od strony morza. 🙂

I od drugiej strony. 🙂 I okolice. 🙂

 

Nie można też pominąć plaży Kathisma, która jest jedną z dłuższych na wyspie. Plaża w pełni zagospodarowana, można wynająć leżaki i parasole. Przy plaży są również bary, w tym jeden, który oferuje baseny, gdyby komuś za dużo słonej wody było. 🙂

Wspomniany beach bar z basenem. 🙂

Kolejną długą i piaszczystą plażą jest Agios Ioannis Beach na północy wyspy, nieopodal Lefkada Town. Piasek nie jest jej jedyną atrakcją. 🙂 Możemy podziwiać tam pozostałości starych wiatraków. Niektóre służą obecnie jako kawiarnie.

Przepięknych plaż na Lefkadzie jest co nie miara. Mając tylko tydzień, nie sposób zaliczyć każdą z nich, w szczególności gdy chce się zobaczyć coś więcej niż tylko plaże, dodając do tego fakt, że nie jest się amatorem kąpieli słonecznych 😛 Jeśli będziecie mieli okazję wybrać się na tą właśnie wyspę, warto jeszcze odwiedzić następujące plaże: 

 • Egremni – około 2km długości. Mieszkańcy Lefkaday uważają ją za najpiękniejszą w basenie Morza Śródziemnego. 🙂 Obecnie może być nieco mniej okazała, gdyż późną jesienią 2015 roku, została miejscami zasypana w wyniku trzęsienia ziemi. 
 • Pefkoulia – kameralna plaża położona około 4km na północ od Agios Nikitas. W sam raz dla dwojga. 🙂
 • Milos – niewielka plaża w Agios Nikitas z dobrym, wręcz bardzo dobrym zapleczem gastronomicznym. 🙂

CO ZWIEDZAĆ, CO ROBIĆ?

Warto wybrać się do ruin zamku Agia Mavra, które stoją na końcu grobli, która łączy Lefkadę z częścią kontynentalną Grecji. Zamek został wybudowany w XIII w. by chronić wyspę przez grasującymi piratami. 

Wejście dla zwiedzających jest bezpłatne. Obiekt otwarty jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Zwiedzać można w godzinach 8-15 (najpóźniej wejść można o 14:45). Poniżej widok z murów na Lefkadę.

Będąc na murach zamku Agia Mavra można zobaczyć jak wygląda przeprawa na Lefkadę. O każdej pełnej godzinie, most pontonowy odpływa na chwilę aby przepuścić jachty.

Na wyspie jest jeden jedyny monastyr. 🙂 Nie można więc go pominąć. Mowa o Panagia Faneromeni, który wznosi się na wzgórzu nad stolicą wyspy. Pierwotnie w tym miejscu stała świątynia Artemidy. Pierwszy monastyr został wybudowany w XII wieku. Przez lata był niszczony przez trzęsienia ziemi i odbudowywany. Swoją obecną formę zawdzięcza ostatniej rekonstrukcji z XIX wieku. Z tarasów znajdujących się w ogrodzie, można napawać się panoramicznymi widokami stolicy wyspy i plaży Agios Ioannis.

Wodospady Dimosari to kolejne miejsce na wyspie, do którego warto się pofatygować. Z centrum Nidri są to niespełna 4 kilometry, a droga do nich jest dobrze oznakowana więc nie ma problemów by tam trafić. Jeśli ktoś jedzie autem, to może je zostawić na parkingu obok kawiarni/baru The Platanos. Potem pozostaje nam jakieś 600 metrów marszu wąwozem do samych wodospadów. Taxi to koszt około 5 EUR w jedną stronę (z Nidri lub do, oczywiście 🙂 ). My udaliśmy się tam wracając z Porto Katsiki. Kierowca busa wysadził nas przy drodze prowadzącej do wodospadów i udaliśmy się dalej pieszo. W drogę powrotną jechaliśmy taxi. 🙂

Woda pieruńsko zimna, ale warto było. 🙂 Miejsce idealne na upalne dni. 🙂

Innymi atrakcjami, mogą być rejsy, których wybór jest przeogromny. To w szczególności zasługa tego, że jest w okolicy od groma wysp i wysepek. 🙂 Najbogatszy wybór będziecie mieli w miasteczku Nidri. Nie ma możliwości nie zauważyć biur oferujących rejsy. Do wyboru do koloru. Można wybrać się na rejs, w czasie którego przybijecie do najpiękniejszych plaż Lefkady. Można wybrać się na Kefalonię do portu Fiskardo i kąpać się u klifowych wybrzeży Itaki. Znajdą się również rejsy na zdecydowanie mniej znane wyspy, które często zatytułowane są „Forgotten Islands” lub „Trzy wyspy” etc. etc.

My zdecydowaliśmy się na Rejs na Kefalonię z przystankiem na kąpiel na Porto Katsiki i u wybrzeży Itaki. Po drodze, obowiązkowym punktem jest grota Papanikolis Cave znajdująca się na Meganisi. Grota jest chlubą mieszkańców tego rejonu Grecji, z uwagi na to, że w czasie II wojny światowej stacjonowała tam grecka łódź podwodna, która dała się we znaki marynarce III Rzeszy. W trakcie resju jest jeszcze przystanek przy wyspie Scorpios by móc po raz ostatni zanurzyć się w wodzie. Warto porównać kilka ofert, gdyż są statki, które na rufie posiadają zjeżdżalnie. To nie lada frajda, nie tylko dla tych najmłodszych 😛 Poniżej kilka zdjęć z rejsu.

Statek, którym płynęliśmy. 🙂

Porto Fiskardo na Kefalonii. 🙂

Miejsce u wybrzeży Itaki, gdzie zatrzymaliśmy się na kąpiel.

Z uwagi na to, że lubimy rejsy. Wybraliśmy się jeszcze na rejs „Trzy wyspy”. Nie mogło być inaczej, i także w trakcie jego trwania wpłynęliśmy do Papanikolis Cave. 🙂 Poza grotą, na trasie były kąpiele oraz wyspy Kastos i Kalamos. Klika zdjęć z rejsu:

Lefkada

Lefkada

Będąc na Lefkadzie, punktem którego wręcz nie można pominąć jest przylądek Lefkatas zwany również Cape Ducato oraz Kavos Kiras. Według legend, to w tym miejscu, poetka Safona zdecydowała się popełnić samobójstwo ze względu na nieszczęśliwą miłość.

Lefkada

Już tak na zakończenie dodam, że wybierając noclegi po wschodniej części wyspy, nie oszczędzajcie i dobierajcie „widok na morze”, bo na prawdę warto, ze względu na urozmaiconą linię brzegową. Na dowód, foto z balkonu naszego pokoju.

Lefkada

Gdzieś tam wcześniej wspominałem, iż Lefkada ma bardzo zróżnicowany krajobraz. Na deser wrzucam kilka zdjęć z wojaży po wyspie.

Lefkada

Lefkada

Lefkada

Lefkada

Lefkada

Lefkada

Lefkada

I zapomniałbym. 🙂 Jak traficie w Nidri na knajpę Maistrali, idźcie śmiało. Lubimy zmieniać knajpki, w których się stołujemy, ale z uwagi na tamtejszą kuchnię i mega przyjacielską obsługę, bywaliśmy tam każdego dnia chociaż na chwilę. 🙂

Lefkada - Maistrali Restaurant

I to by było chyba na tyle. 🙂 Lefkada mimo, iż jest małą wysepką, daje wiele możliwości. 🙂 Wyjazd odbył się we wrześniu 2015 roku.

Zapraszamy również do:

Może Ci się także spodobać...

PARTNERZY