OPINOGÓRA GÓRNA

Opinogóra Górna

Opinogóra Górna to wieś położona w gminie o tej samej nazwie, w powiecie ciechanowskim, w województwie mazowieckim. Położona jest mniej więcej 8 kilometrów na wschód od Ciechanowa, a około 105 kilometrów na północ od Warszawy. Jak najłatwiej dostać się do Opinogóry? Najlepiej chyba samochodem. 🙂 Do max 1,5 godzinki i jesteśmy na miejscu. 🙂 No chyba, że trafią się jak to często bywa, jakieś remonty na drogach. Ewentualnie, można podjechać koleją do Ciechanowa, skąd można złapać jakiegoś PKS-a właśnie do Opinogóry.

OPINOGÓRA GÓRNA – CO ZWIEDZAĆ?

Opinogóra wraz z sąsiednim Ciechanowem, są idealną propozycją na 1-dniowy wypad z Warszawy poza miasto. Co ciekawego czeka na nas w Opinogórze? Otóż znajdziemy tam Muzeum Romantyzmu wraz z parkiem w stylu angielskim o powierzchni około 21 ha, na którego terenie znajduje się dawny dworek rodu Krasińskich, oficyna i neogotycki pałacyk.

Wstęp na teren parku jest bezpłatny. Jeśli jednak chcecie od środka zwiedzić co skrywają wyżej wymienione obiekty, to w kasie zlokalizowanej w pałacyku, można nabyć bilety w kwocie 10zł. Zawsze aktualne ceny oraz godziny otwarcia znajdziecie na ich oficjalnej witrynie internetowej: http://www.muzeumromantyzmu.pl/.

Zacznijmy od neogotyckiego pałacyku, który powstawał w latach 1828-43. Pierwotnie pełnił funkcję pawilonu ogrodowego. Z uwagi na okalający go fragment muru oraz wieżę, co nadaje mu obronny charakter, często nazywany był zamkiem lub zameczkiem (bardziej adekwatne ze względu na mały rozmiar :p ). Najprawdopodobniej pomysłodawczynią jego powstania była Maria  Urszula, żona generała Wincentego Krasińskiego. W 1843 roku, pałacyk stał się prezentem ślubnym generała Wincentego, dla swojego syna Zygmunta. 

Opinogóra Górna

Opinogóra Górna

Wnętrze muzeum w pałacyku. 🙂

Na prawo od pałacu znajdują się zabudowania folwarczne, gdzie znajduje się knajpka „Pod Kasztanem” (nie widziałem tam żadnego kasztanowca 😛 ) oraz kilka klatek, w których można podziwiać egzotyczne ptactwo. 🙂 Owe budynki powstały w latach 2011-12, które swoją architekturą nawiązują do dawnych czasów. 

Opinogóra Górna

Oficyna (fot. poniżej) powstała w podobnym czasie co pałacyk. Najprawdopodobniej było to dzieło tego samego projektanta na co wskazują jej proporcje oraz motywy dekoracyjne.  Pod koniec XIX wieku oficynę przebudowano i zmodernizowano, a w 1907 roku rozbudowano. W czasie I wojny światowej została lekko uszkodzona, a w trakcie II wojny światowej została przebudowana co poskutkowało pozbawieniem jej cech stylowych. Za czasów Krasińskich mieszkali tam przybywający do nich goście oraz służba.  Po II wojnie światowej, jak w przypadku wielu podobnych budynków w całej Polsce, tak i tutejsza oficyna przeszła na własność PGR-u. 

Opinogóra Górna

Opinogóra Górna

Dzisiaj na parterze oficyny mieści się galeria portretów Krasińskich, Gabinet Szwolażerów Gwardii Napoleona I  oraz sale wystaw czasowych. 

Ciekawostką w Opinogórze może być dwór, który wybudowany został dopiero w 2008 roku. : Powstawał w oparciu o projekt z 1908 roku. Tak więc trochę czasu minęło od momentu jego zaprojektowania. 🙂 Na miejscu obecnego budynku dworskiego, od przełomu XVII i XVIII wieku, aż do końca XIX stał dwór, który pełnił funkcję siedziby rodowej Kraińskich. W pomieszczeniach obecnego budynku znajdują się sale ekspozycyjne z galerią malarstwa XIX-wiecznego, sala konferencyjna oraz siedziba Muzeum Romantyzmu.

Opinogóra Górna

Opinogóra Górna

Opinogóra Górna

Trochę taka creepy ta rzeźba. 😛 

Nie może zabraknąć również pomnika Krasińskiego, który stoi przy dworku. 🙂 

2706565

Z całą pewnością, będąc w na miejscu, nie można odmówić sobie spaceru po terenie muzeum, które położone jest w parku o powierzchni około 21ha. 🙂 Park ma charakter angielski. Dla miłośników wędkarstwa mam dobrą wiadomość. 🙂 Na stawach, które się tam znajdują, można łowić rybki. Stawy należą do PZW Opinogóra i panuje na nich reguła – złów i wypuść. Typowo sportowo, z zakazem zabierania zdobyczy ze sobą. 🙂 

Ogólnie jest gdzie pospacerować, znajdzie się miejsce gdzie można strzelić sobie kawkę lub coś innego. 🙂 

Opinogóra Górna

Przy terenie parku stoi kościół ufundowany przez gen. Wincentego Krasińskiego w 1822.

Opinogóra Górna

I to byłoby na tyle. 🙂 na Opinogórę trzeba wygospodarować mniej więcej 2 godzinki, może 3 jeśli bardzo dokładnie chcemy obejrzeć każdy eksponat. 🙂 Mając do dyspozycji wolny dzień, Opinogóra jest dobrym miejscem na krótką wycieczkę, którą można połączyć np, z Ciechanowem. 🙂

Może Ci się także spodobać...

PARTNERZY