MONTSERRAT

Montserrat

Będąc kilka dni w Barcelonie, postanowiliśmy wyrwać się na jeden dzień ze stolicy Katalonii i udać się do Montserrat, które położone jest około 40 kilometrów od Barcelony, w kierunku północno-zachodnim. 🙂 Montserrat to masyw górski, którego nazwa w luźnym tłumaczeniu, oznacza postrzępioną górę, co nawiązuje do kształtu samego masywu. 🙂 Góry ciągną się przez około 10 kilometrów. Najwyższy szczyt ma wysokość 1236 m.n.p.m.

Głównymi atrakcjami Montserrat są:

 • Opactwo Matki Bożej wraz z Figurą Matki Bożej La Moreneta (tzw. „Czarnulka”)
 • trasy trekkingowe
 • wspinaczka górska

O samych atrakcjach za chwilę. 🙂 Wszakże w pierwszej kolejności, najistotniejszą kwestią jest to, jak tam dojechać. 🙂 Wydaje mi się, że każdy kto wybierze się na kilka dni do stolicy Katalonii, lub Girony, która też jest w sumie niedaleko, powinien wybrać się na jednodniowego tripa do Montserrat. Standardowo jest kilka opcji do wyboru:

 • Samochód:
  • Osoby ceniące sobie przede wszystkim mobilność,  mogą wybrać opcje najmu samochodu. Trasa z Barcelony nie jest długa, zajmuje mniej więcej 1-1,5h, kwestia natężenia ruchu. Pod koniec zrobi się bardziej kręta (w końcu trochę trzeba podjechać 😛 ) Na górze znajdziecie  parking płatny około 1 EUR za dzień przy pobycie jednodniowym i jakieś 6-7 EUR za 3 dni. Musicie się jednak liczyć z tym, że może nie być łatwo o miejsca parkingowe na górze. Ewentualnie możecie zostawić auto na parkingu przy kolejce linowej.
 • Wycieczki lokalne / wycieczki fakultatywne
  • Inną możliwością jest skorzystanie z lokalnych biur podróży, które prowadzą tam zorganizowane tripy z przewodnikami, nie mniej jednak trzeba przy tym pamiętać, że koszta będą stosunkowo wysokie, przewodnik niekoniecznie musi mówić w naszym języku, oraz co istotniejsze, zwiedzacie pod czyjeś dyktando 😛 Będąc przy zorganizowanych wycieczkach, osoby, które przyleciały ze swoim biurem podróży na wypoczynek w region Costa Brava, z całą pewnością będą mogli również zakupić taki fakultet u swojego rezydenta. Różnica względem opcji wcześniejszej jest taka, że pojedzie z Wami polski przedstawiciel z Waszego biura, co niejednemu zagwarantuje jakiś tam komfort. 🙂 Wszakże nie każdy musi czuć się za granicą jak ryba w wodzie i może chcieć być wszędzie zaprowadzony za rączkę. 🙂 Ważne jest to, że chce się coś zobaczyć!
 • AirBnb:
  • Ci co wybrali noclegi z AirBnb z całą pewnością dopatrzą się tam również ofert wycieczek, które oferują tam prywatne osoby. Zaletą takiej opcji jest mocno indywidualne podejście do Was, jako klientów oraz malutkie grupy, które najczęściej mieszczą się w vanie usługodawcy. 🙂
 • Pociąg:
  • Ostatnią i zarazem chyba najciekawszą opcją, na którą sami się zdecydowaliśmy, to podróż pociągiem z Barcelony. Pociągi do Montserrat ruszają z Placu Hiszpańskiego (Plaza de España), a czas jazdy to mniej więcej godzina. Należy wsiąść do pociągu (nie byle jakiego 😛 ) linii R5 (kierunek Manresa). Koszt za pociąg w tą i z powrotem to 22 EUR za osobę dorosłą. Dostępne są też bilety tylko  w jedną stronę, oraz pakiety biletowe, które mogą obejmować przejazd pociągiem w dwie strony, dojazd metrem do pociągu w Barcelonie oraz kolejkę na górę czy nawet bilety wstępu do muzeum. Dokładny opis biletów, oraz zawsze aktualny rozkład pociągów znajdziecie pod tym linkiem –> pociągi do Montserrat.
  • Pierwszy pociąg rusza jeszcze przed godziną 9 rano, i zachęcamy by z niego skorzystać. Nie ma w nim jeszcze strasznego tłoku, a co najważniejsze, unikniecie gigantycznych kolejek przy kolejce linowej lub szynowej na górę (kwestia czym wolicie się tam dostać 🙂 ) Trzeba pamiętać, że jest to chętnie i licznie odwiedzane miejsce! Jeśli chcecie wjechać na górę koleją szynową, to musicie wysiąść z pociągu na stacji „Monistrol Montserrat”. Jeśli jednak wolicie kolejkę linową (sami z niej korzystaliśmy i jest mega efektowna, ze względu na możliwość podziwiania wspaniałych widoków) to należy wyjść stację wcześniej, czyli na „Montserrat-Aeri”.
  • Ceny biletów za wjazd na górę kształtują się następująco:
   • Kolejka szynowa – w 1 stronę – ok. 7,50 EUR/os / w 2 strony – 11,50 EUR/os
   • Kolejka linowa – w 1 stronę – ok. 6 EUR/os / w 2 strony – 9 EUR.os

Poniżej zdjęcia kolejki linowej oraz szynowej.

Co robić w Montserrat, czyli jakie czekają tam na nas atrakcje. 🙂 Zaczniemy od najważniejszego, czyli od Klasztoru Santa Maria de Montserrat, gdzie znajduje się słynna La Moreneta.

Montserrat - klasztor

Pierwsze co przykuwa uwagę, to spore kolejki, które ustawiają się właśnie po to, by zobaczyć figurkę Matki Boskiej, która zlokalizowana jest zaraz za ołtarzem. Warto swoje odczekać, gdyż przy okazji mamy możliwość przejść miejscami, które nie są dostępne dla tych, którzy weszli głównym wejściem do bazyliki. W samej bazylice panuje dość mroczny klimat, jest ciemno, odczuć tam można atmosferę zadumy i refleksji. 

Poniżej zdjęcie słynnej La Morenety, która jest głównym celem pielgrzymek.  

Montserrat - Czarna Madonna

Przed wejściem, ewentualnie po zwiedzaniu wnętrza klasztoru, warto poświęcić chwilę na dziedziniec.

Montserrat

Na terenie klasztoru można również odwiedzić muzeum (Museo de Montserrat), które zostało założona w 1920 roku. W swojej kolekcji, muzeum może pochwalić się dziełami takich artystów jak: Picasso, Dali, El Greco czy Caravaggio. 

Poniżej kilka zdjęć z terenu Montserrat.

Montserrat

Montserrat

Dla aktywnych, to przede wszystkim trasy trekkingowe po masywie górskim. Ci bardziej zafiksowani górskimi wędrówkami mogą zacząć swój marsz już w Monistrol de Montserrat i przebyć drogę na górę do klasztoru, którą większość pokonuje kolejkami. 🙂

Korzystając z kolejki szynowej Funicular de Sant Joan, która wywozi turystów jeszcze wyżej, dostaniecie się do kolejnych tras pieszych, które warto chociaż tak jak my, lekko „liznąć”. Jadąc tam, szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się takich tras, i nie do końca byliśmy na to przygotowani, to też zdecydowaliśmy się tylko trochę pospacerować, 🙂 (a można było coś wcześniej, więcej pogooglać 😛 i może zostalibyśmy tam na noc). Koniecznie trzeba tu nadmienić, że trasy są bardzo dobrze oznakowane. 

Kilka zdjęć ze spaceru po masywie Montserrat.

Montserrat

Montserrat

Montserrat

Pogoda jakoś szczególnie nam nie dopisywała, momentami było bardzo pochmurnie, ale z drugiej strony, osobiście nie przepadam za upałami. 😀

Montserrat

Ci co w głównej mierze nastawią się na trekking, warto by pomyśleli własnie o noclegu na miejscu. 🙂 Nie ma z tym większego problemu ani u podnóża masywu, ani już na górze, w sąsiedztwie Opactwa Matki Bożej. Na górze znajdziecie dwa hotele: Abat Cisneros Montserrat oraz Apartamentos Montserrat Abat Marcet. Poniżej mapka kolejnych szlaków, które prowadzą między innymi do Sant Jeromi.

Będąc przy aktywności fizycznej, miłośnicy wspinaczki górskiej również znajdą tam miejsce dla siebie. 🙂 Spacerując powyższymi szlakami, w wielu miejscach można dostrzec tych, którzy właśnie się wspinają. 🙂

Montserrat - ściana wspinaczkowa

Przekopując internet, pewnie natraficie na zdjęcia ludzi na nazwijmy to, schodach do nieba w Montserrat. Turyści robili sobie zdjęcia na pomniku, który obecnie jest odgrodzony. Zapewne ze względów bezpieczeństwa. Sami mieliśmy chrapkę na fotkę na nich, a skończyło się na zdjęciu samego pomnika. 😛 

Montserrat - schody do nieba

Warto także zajrzeć tutaj: 

Może Ci się także spodobać...

PARTNERZY