CENTRUM PIENIĄDZA NBP

Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka odwiedziliśmy przy okazji wizyty naszych znajomych w Warszawie. Centrum zlokalizowane jest przy ulicy Świętokrzyskiej 11/21 w ścisłym centrum Warszawy. 

JAK DOJECHAĆ?

Z uwagi na samo centrum Warszawy, jeśli zdecydujecie się na dojazd autem, musicie liczyć się z bardzo ograniczoną liczbą miejsc parkingowych. Samo Centrum Pieniądza NBP nie posiada parkingu dla zwiedzających. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie dojazd komunikacją miejską. Najbliżej zatrzymują sę autobusy linii: 102, 105, 111, 116, 180, 222, 503 i 518 (przystanek Nowy Świat). Można również podjechać metrem liniami M1 i M2 na stację Świętokrzyska i podejść spacerem około 400 metrów. Na przystanku o tej samej nazwie wysiadamy z tramwajów linii: 3, 4, 15, 18, 35, 36, 74 (stan na 09/2019). Pamiętajcie by zawsze sprawdzić aktualne trasy konkretnych linii na JakDojade

O CENTRUM PIENIĄDZA NBP.

Warto nadmienić, iż owe miejsce  jest stosunkowo nowym punktem na mapie atrakcji Warszawy. Centrum Pieniądza zostało otwarte 14/05/2016 w dniu Nocy Muzeów.

Początkowo wybierając się w to miejsce, nie wiedząc w sumie o  nim zbyt wiele, planowaliśmy, że jego zwiedzanie zajmie nam około godzinki. Niby zbiory to około 10 tys eksponatów na łącznej powierzchni około 2000m², ale towarzyszyła nam myśl, że przecież monety, czy banknoty wiele miejsca nie zajmują, i ile można o nich czytać 😛 Nawet ja tak myślałem, mimo iż sam zbieram monety i interesuje mnie pieniądz oraz jego historia. Nic bardziej mylnego 😛 Zwiedzanie zajęło nam niespełna 3 godziny. Dlatego pamiętajcie by wygospodarować odpowiednią ilość czasu!

Dużym plusem tego miejsca jest fakt, iż jest ono nowoczesne, bardzo interaktywne. To świetna propozycja zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. Aby nie krzątać się bez celu po salach, najlepiej wypożyczyć darmowe audio guide’y, które zwinnie oprowadzą nas po całym Centrum Pieniądza NBP. Do wypożyczenia audio guide’a konieczne jest okazanie przynajmniej jednego dokumentu tożsamości. Ogólnie, wypada wspomnieć iż wstęp na teren wystawy jest całkowicie bezpłatny, niezależnie od dnia, w którym się udamy.

Cała ekspozycja podzielona jest na aż 16 tematycznych sal:

 1. Spotkanie z pieniądzem
 2. Antyk – Średniowiecze – Nowożytność
 3. Systemy pieniężne
 4. Ulica Bankowa
 5. Bank centralny
 6. Gabinet numizmatyka
 7. Laboratorium autentyczności
 8. Skarbiec
 9. Wojny
 10. PRL
 11. Upadek komunizmu
 12. Giełda i rynki finansowe
 13. Nowoczesne systemy płatnicze
 14. Unie gospodarcze i walutowe
 15. Twórca pieniądza i produkcja pieniądza
 16. Pieniądz w sztuce

Poniżej plan Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka.

Podczas zwiedzania  będzie okazja by zobaczyć jak wygląda najprawdziwszy skarbiec, jak wyglądały i wyglądają konwoje pieniężne. Będzie to świetna okazja by poznać historię pieniądza, która dynamicznie się zmieniała. W trakcie odwiedzin poznamy również zasady działania giełdy czy rynków kapitałowych, zaś dla miłośników numizmatyków, na pewno największą atrakcją będą okazałe zbiory monet, polskich i zagranicznych, od czasów antycznych po dzień dzisiejszy. Ogólnie, misją  Centrum Pieniądza jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii i historii pieniądza.

Dobra, czas powrzucać trochę zdjęć. 🙂

Na pierwszy ogień drzewo wiedzy w sali Antyk – Średniowiecze – Nowożytność.

W tej samej sali, można podziwiać zbiór monet antycznych, średniowiecznych oraz z wieków późniejszych. 🙂 

W sali obok, poza interaktywnym poznawaniem systemów pieniężnych będzie możliwość podniesienia ważącej dokładnie 19.7 kg monety płytowej ze Szwecji, która została wykonana z miedzi. 🙂

Później nasz wypożyczony audio guide’a pokieruje nas na ulicę Bankową (podróż w czasie do XIX i XX wieku, kiedy to rodziła się polska bankowość) oraz do Banku Centralnego (dzieje polskiego banku centralnego, polskie banknoty i monety od czasów insurekcji kościuszkowskiej po czasy PRL-u).

Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP

Powyższe  sale trochę mniej nas zachwyciły, ale potem było coś co monetowe nerdy lubią najbardziej, czyli sala o wdzięcznej nazwie, Gabinet Numizmatyka. W tej sali można podziwiać wystawę 919 najcenniejszych polskich monet w zbiorach NBP. 

Później schodzimy schodkami na dół, i naszym oczom ukazuje się on, skarbiec NBP. Oczywiście praktycznie pusty, ale jest tam jedna rzecz, która przykuwa uwagę. 🙂 Nie wiedzieć czemu, ale po wejściu do skarbca, każdemu od razu na twarzy, od ucha do ucha, maluje się szeroki uśmiech. 🙂 Zapewne przez prawie 14 kilową sztabkę złota, którą możemy dotknąć, a nawet spróbować podnieść. Jej wartość to około 2,5 mln zł. 🙂

Centrum Pieniądza NBP

Na dole poza skarbcem jest jeszcze przedstawiony przykładowo wyglądający konwój oraz Laboratorium Autentyczności. Konwój jak to konwój. 😛 Natomiast laboratorium powinno spodobać się każdemu. 🙂 Świetnie przedstawione są fałszywki banknotów, które kontrastują z oryginałami NBP. Jeśli chcecie, możecie nawet sprawdzić pod lampami UV co sami trzymacie w portfelach. 😛

Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP

Później zostaniemy skierowani do sal związanych z wojnami, PRL-em oraz transformacją w Polsce. W czasie spaceru po tych salach między innymi jakie pieniądze były w obiegu w czasie I i II wojny światowej.

W sali nawiązującej do czasów PRL-u, najbardziej spodobało nam się zestawienie średnich pensji z różnych okresów komuny, z przykładowymi cenami w sklepach. 🙂 

Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP

W miejscu związanym z czasami transformacji w Polsce, nie mogło zabraknąć porównania komunistycznych banknotów z ich aktualnymi odpowiednikami po denominacji. 🙂 Najlepiej to porównanie oddaje poniższe zdjęcie. 😛

Na deser zostają sale na samej górze, które związane są z giełdą, uniami walutowymi, nowoczesnymi systemami pieniężnymi oraz ze sztuką i tworzeniem pieniądza. 

Centrum Pieniądza NBP - replika giełdy

Centrum Pieniądza NBP

PODSUMOWANIE.

Godziny otwarcia:

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10-18, wyjątkiem są czwartki, gdzie placówka przyjmuje zwiedzających aż do godziny 20:00.

Adres: 

ul. Świętokrzyska 11/21; 00-001 Warszawa

Wstęp:

Bezpłatny niezależnie od dnia wizyty.

Strona www:

https://www.cpnbp.pl/

Czas zwiedzania:

2-3 godziny

Szatnia:

Dostępna, bez dodatkowych opłat.

Sklepik z pamiątkami:

Można powiedzieć, że jest. 🙂 Nie jest to typowy sklepik z pamiątkami, gdzie kupimy magnesy, breloczki etc. W czasie naszej wizyty byłą możliwość nabycia, w stosunku 1:1, monet o nominale 5zł (na 100-lecie odzyskania niepodległości z 2018 roku, oraz monetę z serii Odkryj Polskę – zabytki Fromborka). Była też możliwość nabycia kilku srebrnych monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski. 

Warto również odwiedzić:

Może Ci się także spodobać...

PARTNERZY