ZANZIBAR – INFORMACJE PRAKTYCZNE

ZANZIBAR – INFORMACJE PRAKTYCZNE

PRZEPISY WJAZDOWE 

Aby dostać się na terytorium Tanzanii, w tym Zanzibaru, konieczne jest posiadanie ważnego paszportu przynajmniej przez okres 6 miesięcy, licząc od daty powrotu. Przy przekraczaniu granicy, konieczne jest zakupienie wizy, której koszt to 50 USD. Na Zanzibarze wolą, aby płacić za nią kartą. Wiza turystyczna jest jednokrotnego użytku, i ważna jest przez 90 dni. Inne lotniska, na których można uzyskać tanzańską wizę to: Kilimandżaro i Dar es Salaam. Jest też opcja zakupu przez internet (https://eservices.immigration.go.tz/) lub w przedstawicielstwach dyplomatycznych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie).

MIESZKAŃCY

Mieszkańcy Zanzibaru generalnie są sympatyczni i uśmiechnięci. Ani razu nie było sytuacji, w której bylibyśmy w  jakikolwiek sposób zaskoczeni lub zdegustowani jakimś ich zachowaniem.  Wiadomo nie od dzisiaj, że w dużej mierze utrzymują się z turystyki to też raczej starają się podchodzić o do turystów życzliwie. 🙂 W końcu zadowolony turysta może dać więcej zarobić, lub kogoś czy coś poleci kolejnym podróżującym.

Zanzibar informacje praktyczne

Porównując mieszkańców Zanzibaru, do mieszkańców Nosy Be, nasunął mi się w zasadzie 1 wniosek, który związany jest z różnicami w ruchu turystycznym pomiędzy tymi destynacjami. Na Zanzibarze z uwagi na większy ruch turystyczny i zapewne również poprzez to, iż turystyka jest obecna od wielu lat, Zanzibarczycy nie są skorzy to negocjowania cen w sklepach. Oczywiście da się, ale widać, że są przekonani o tym iż jak nie sprzedadzą Tobie, to zaraz pojawi się inny turysta, który coś kupi. Zbić ceny można raczej nieznacznie. Sprzedawcy raczej nie należą do nachalnych, ale bardziej  niż Malgasze próbują nakłonić zakupowiczów do odwiedzin ich sklepu. W stolicy wyspy czyli w Stone Town sprzedawcy byli męczący. 😛 

SZCZEPIENIA

W zasadzie nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, które trzeba wykonać lecąc na Zanzibar (bezpośrednio).W przypadku lotów przez kontynentalną Tanzanię, wymaga się posiadania Żółtej Książeczki czyli szczepienia przeciwko Żółtej Febrze. Zaleca się jednak (WHO) aby mieć szczepionki przeciwko żółtej febrze (przydatne o tyle, o ile planujemy jeszcze w swoim życiu podróże do państw gdzie jest ona obowiązkowa, gdyż szczepionka jest na 10 lat), żółtaczce (typy A i B), tężcowi czy polio. 

Zaleca się również profilaktykę antymalaryczną oraz stosowanie repelentów przeciwko komarom (np. Mugga z DEET’em 50%)

POGODA – CZYLI KIEDY JECHAĆ

Planując wyjazd na Zanzibar należy przede wszystkim unikać kwietnia panuje bardzo uciążliwa pora deszczowa. W tym okresie nawet spora część atrakcji turystycznych czy hoteli jest po prostu zamknięta. Poza wspomnianą przed chwila typową porą deszczową, występuje jeszcze tzw. krótka pora deszczowa która trwa od października do listopada. Nie mniej jednak w tym okresie można śmiało latać na swój wymarzony urlop.  Nie pada wtedy codziennie i nie są to opady całodniowe. Raczej przejściowe. Najsuchszym okresem na Zanzibarze jest czas od czerwca do września, w dodatku w tym okresie panują najniższe temperatury czyli około 28-30°C a opadów nie ma praktycznie wcale. Ogólnie sezon turystyczny trwa w najlepsze od czerwca do marca.

WALUTA

Na Zanzibarze, jak i w całej Tanzanii obowiązuje Szyling Tanzański (TZS). Przyjmuje się, że 1 USD = 2300 TZS / 1 EUR = 2600 TZS. Jeśli decydujecie się na zabranie ze sobą dolarów, upewnijcie się, że są one wydane po roku 2006. Ze starszymi będzie problem z dokonaniem płatności. 

KUCHNIA

Kuchnia na Zanzibarze to przede wszystkim mix wpływów afrykańskich, arabskich i hinduskich, co za tym idzie ich kuchnia jest bardzo urozmaicona. W głównej mierze oparta jest o ryż, tropikalne owoce, których tam nie brakuje oraz w ryby, którego każdego dnia poławiane są u wybrzeży wyspy.  Warto tutaj nadmienić, że w zasadzie większość tego co będziemy jedli, pochodzić będzie z rodzimych upraw i hodowli. Wysypa jest w zasadzie samowystarczalna, znana od stuleci z plantacji przypraw, dodatkowo uprawia się tam wiele owoców. 

Zanzibar informacje praktyczne

Jeśli chodzi o trunki, to jest to kraj muzułmański, więc z wyrobów swoich alkoholi za bardzo nie słyną. Na samej wyspie są dosłownie dwa sklepy „monopolowe” i to nie za bardzo oznaczone. Na szczęście przynajmniej mają swoje tanzański piwka takie jak: Safari czy Kilimanjaro. 🙂

CO PRZYWIEŹĆ?

Wśród sklepów z pamiątkami znajdziemy w zasadzie wszystko to, co najpopularniejsze jeśli chodzi i przemysł pamiątkarski. 😛 Począwszy od magnesów, przez jakieś ramki, albumy na zdjęcia po torebki i odzież czy pamiątkową biżuterię. 🙂 Na pewno warto zakręcić przy lokalnym wyrobach z drewna, których jest wszędzie pełno. Kupić można jakieś maski, popielniczki, przyprawniki etc. Wszystko wydaje się być i solidne i przede wszystkim ładnie dla oka wykończone. 🙂 My akurat pokusiliśmy się o pojemniczek na sól i pierz oraz na grę Bao, w którą grają lokalsi. 🙂 Gra co prawda używana i dotknięta zębem czasu ale ma coś w sobie dzięki temu. 🙂

Oczywiście nie można nie przywieźć sobie przypraw, których jest tam pod dostatkiem. Najlepiej udać się na targ do Stone Town i tam zaopatrzyć się w zapas interesujących nas przypraw. Poniższe zdjęcie przedstawia świeżą gałkę muszkatołową. 🙂 

Zanzibar informacje praktyczne

UWAGA:

  • Unikajcie kupowania przypraw w czymś co przypomina łódeczkę, która wypełniona jest woreczkami z różnej maści przyprawami. Wygląda na dość pojemną, ale niestety prawda jest zupełnie inna. Środek tej „łódeczki” jest sztucznie wyłożony dodatkowym drewienkiem, które powoduje że ułożone tam przyprawy wyglądają jakby wręcz miały się z niej wysypać. Zamiast mieć garść przypraw, dostaniemy ledwo szczyptę. 😛 Krótko mówiąc to jest to sposób na naciągnięcie turystów aby za jak największą kasę, sprzedać jak najmniej. O tyle to dziwne, bo Zanzibar przyprawami stoi i mają tego na pęczki….

INNE

Języki urzędowe: suahili i angielski.

Napięcie: 220­-240 V, gniazdka kwadratowe z trzema bolcami. Potrzebne są adaptery. Jeśli zapomnicie zabrać ze sobą, można je najczęściej nabyć w sklepach hotelowych lub w recepcji za jakieś 2-4 USD.

Czas lokalny: czas polski +2h.

Podatek turystyczny: na Zanzibarze obowiązuje podatek turystyczny, który jest obowiązkowy dla wszystkich turystów, również dla dzieci. Opłata pobierana jest w hotelu w trakcie zakwaterowania i wynosi ona około 1 USD/os/doba.

Plaże: lecąc na Zanzibar warto pamiętać o bardzo dużej amplitudzie pływów Oceanu Indyjskiego. Czasami można odnieść wrażenie jakby woda zapomniała o tym miejscu, a po kilku godzinach wraca.

 

Przeczytaj również:

Może Ci się także spodobać...

PARTNERZY