PUNKTY WIDOKOWE W BARCELONIE

Punkty widokowe w Barcelonie

Punkty widokowe w Barcelonie to dobra opcja na to, by spojrzeć na stolicę Katalonii zupełnie z innej strony. Czasami po prostu dobrze jest popatrzeć na wszystko z góry. 🙂 Ze względu na ukształtowanie terenu wokół miasta, punktów widokowych w Barcelonie jest całkiem sporo. Lepszych czy gorszych, ale jest z czego wybrać. 🙂 Nie wiem jak Wy, ale my akurat lubimy spojrzeć na odwiedzane przez nas miejsca z zupełnie innej perspektywy. Często mam wrażenie, że to co widzimy z poziomu ulicy, a to co widzimy z góry, to zgoła odmienne  światy, które pozwalają nam w dwojaki sposób zrozumieć miejsce, w którym jesteśmy. 

Dobra, nie będę tutaj za bardzo przeciągał, przejdźmy zatem do sedna sprawy, czyli jakie są te punkty widokowe w Barcelonie. 🙂

Bunkers Del Carmen:

Na pierwszy ogień pójdziemy w miejsce, która na nas zrobiło chyba największe wrażenie, czyli do Bunkers Del Carmen. Bunkry zostały wzniesione na wysokości 262 m.n.p.m.  na wzgórzu Turó de la Rovira, w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Ich celem była obrona przeciwlotnicza, bombardowanej wówczas Barcelony. Bunkry zostały zdemilitaryzowane w latach 90′, a dzisiaj stanowią jedną z ciekawszych atrakcji Barcelony. 🙂 

 

Punkty widokowe w Barcelonie - Bunkeres del Camrel

Z bunkrów można również spojrzeć na drugą stronę Barcelony. 🙂 

Jak dostać się na bunkry? 

 • autobus – z Placu Katalońskiego dojedziecie tam bezpośrednio dwoma liniami autobusowymi, a dokładniej linią 22 i 24. 
 • metro – linia L4 z przystanku Urquinaona na stację Alfons X (kierunek Trinitat Nova). Ze stacji Alfons X trzeba przejść pieszo około kilometra. 

Ewentualnie, możecie tak jak i my, połączyć zwiedzanie Parku Guell z późniejszym wejściem na Bunkers Del Carmen. Po zwiedzaniu Parku Guell udaliśmy się pieszo na bunkry. Zajęło nam to około 20-25 minut (nie licząc przerwy na kawkę i ciacho 😀 ).

Park Guell:

Będąc przy Parku Guell, warto wspomnieć, że z terenu parku również rozpościerają się fajne widoczki na miasto.

Dojazd:

 • metro – linia L3 z Placu Katalońskiego lub z Placu Hiszpańskiego na stację Vallcarca (kierunek Zona Universitaria).
 • autobus – linia D20 z Placu Hiszpańskiego na przystanek CAP Larrard lub na ten sam przystanek dojeżdża z Placu Katalońskiego linia 24.

Hotel Barcelo Raval:

Fajnym miejscem do podziwiania panoramy miasta przy kawie, piwku lub smacznym drinku jest hotel Barcelo Raval położony w dzielnicy El Raval, przy ulicy Rambla del Raval, 17-21. Na dachu hotelu jest panoramiczny taras widokowy, który można obejść dookoła, co daje możliwość rzucenia okiem w każdą stronę Barcelony. 🙂

Punkty widokowe w Barcelonie - widok z Barcelo Raval

Punkty widokowe w Barcelonie - widok z Barcelo Raval

Wjazd na taras widokowy jest oczywiście bezpłatny. Przesympatyczna obsługa hotelowej recepcji pokieruje do wind, które wywożą gości na sam szczyt budynku. Oczywiście, przynajmniej w mojej opinii wypada kupić chociaż jakąś kawkę czy piwko, ale to już każdemu pozostawiam samemu ocenić czy wypada czy też nie. 🙂 Nam niestety w czasie kiedy się tam wybraliśmy, trafiła się pieruńska wichura. 🙁  Na samej górze praktycznie nikogo nie było, nawet barmani byli schowani gdzieś bardzo głęboko niekoniecznie chcąc wychodzić z ciepełka by kogoś obsłużyć. Z całą pewnością chwile byśmy tam posiedzieli gdyby pogoda sprzyjała. 🙂

Jak dojechać:

 • najlepiej chyba pieszo. W pobliżu samego hotelu ciężko o komunikacje. Ewentualnie, kwestia gdzie kto ma nocleg, lub skąd planuje dojechać do tego miejsca, najlepiej dostać się do stacji metra Liceu lub Paral-Lel i podejść pieszo. Będzie to kolejno ok. 550 metrów i 600 metrów.
 • autobus – jedyny autobus, który zatrzymuje się stosunkowo blisko hotelu to linia nr 120.

Centrum handlowe Arenas de Barcelona:

Punkty widokowe w Barcelonie - Arenas de Barcelona

Może widoki z tarasu widokowego w CH Arenas de Barcelona  nie będą zapierały tchu w piersiach, to tak czy siak warto tam wjechać. Pozwoli Wam to na spojrzenie z zupełnie innej perspektywy na Plac Hiszpański, który znajduje się przed centrum handlowym oraz wzgórze Montjuic wraz z Palau Nacional i Font Magica. 🙂

Punkty widokowe w Barcelonie - widok z Arenas de Barcelona

Wstęp oczywiście bezpłatny, no chyba, że zaliczycie jakieś szybkie zakupy to możecie to sobie wliczyć w poczet wjazdu na taras 😛 Taras w tym miejscu, tak jak w przypadku powyższego hotelu umożliwia spacer 360°.

Jak dojechać:

 • metro – linie L1, L3, L8 – wysiadamy nigdzie indziej jak na stacji Placa Espanya.
 • autobusy – linie 52, D20 do przystanku Creu Coberta Pl. Espanya oraz linie L6, L87, L72 do przystanku Av. Paral-Lel – Pl. Espanya, a także linie 13, 52, H13 do przysanku Gran Via – Pl. Espanya.

Wzgórze Montjuic:

Skoro jesteśmy przy Placu Hiszpańskim, to najłatwiej będzie teraz przejść nam do wzgórza Montjuić, które również oferuje fajne widoczki na miasto. 🙂 O samym wzgórzu i atrakcjach, które na nim czekają na turystów nie będę się tutaj zbytnio rozpisywał. 🙂 Na Montjuić postanowiłem poświecić trochę więcej opisując atrakcje Barcelony.

To co najważniejsze w tym miejscu, to widoki na miasto. 🙂 Z Montjuica, w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy, może zerkać na różne części Barcelony. Z niższych partii wzgórza, jest super widok na Plac Hiszpański a w oddali można dostrzec wzgórze Tibidabo.

Z wyższych części wzgórza, przede wszystkim z okolic zamku Castell de Montjuic i z niego samego, rozpościerają się świetne widoki na centrum miasta, na słynną Barcelonetę, na Hotel W Barcelona oraz na port, i to chyba właśnie widok na port najbardziej mi się podobał. 🙂 Port w Barcelonie jest po prostu przeogromny. No niby nic takiego, port jak port, ale jego ogrom robi wrażenie. Do tej pory nigdy tak wielkiego nie widziałem. 😛

Punkty widokowe w Barcelonie - widok z Montjuic

Punkty widokowe w Barcelonie - widok na port

Dojazd na wzgórze:

 • można wzgórze pokonać pieszo, dojeżdżając wcześniej np. na Plac Hiszpański (opisany busy i linie metra wyżej przy CH Arenas de Barcelona). Pieszo zajmie Wam to ok 40 minut jeśli nigdzie pójdziecie prosto pod zamek.
 • autobusy – linią 150 do przystanku Castell dojdziecie prawie pod sam zamek. Linią 55 dojechać można do Vivers Tres Pins i podejść jakieś 1,2 km w górę.
 • jest jeszcze możliwość skorzystania z Funicular de Montjuic czyli kolejki szynowej, która ze stacji metra Paral-Lel wywozi turystów na wzgórze Montjuić. Na samą górę w okolice zamku i tak trzeba podejść około 1,5 km.
 • ostatnią opcją pozostaje jeszcze wjazd kolejką gondolową Teleférico Del Puerto, która rusza z barcelońskiego portu.

Dach Katedry św. Eulalii:

Dach Katedry Barcelońskiej, będzie ostatnim punktem widokowym, do którego Was zabiorę. A przynajmniej ostatnim z tych, które osobiście odwiedziliśmy.

Katedra św. Eulalii, bo o niej  mowa, dla samych Katalończyków jest ważniejsza niż podziwiana przez turystów Sagrada Familia. Zlokalizowana jest w zabytkowej dzielnicy Barri Gothic. W czasie jej zwiedzania możliwy jest wjazd na dach, z którego można spojrzeć z góry na gotycką, zabytkową dzielnicę Barcelony.  Jeśli weszliście do katedry opłacając wcześniej bilet, wjazd na dach macie już bez dodatkowych opłat. Jeśli jednak udało Wam się skorzystać z bezpłatnego wstępu, to za wjazd trzeba zapłacić tak czy siak ok. 3 EUR.

Punkty widokowe w Barcelonie

Widoki może nie są spektakularne, ale naszym zdaniem warto tam wjechać. 🙂

Punkty widokowe w Barcelonie

Jak dotrzeć do katedry:

 • zdecydowanie pieszo – w okolicach ciężko o komunikację. Jeśli jednak mieszkacie gdzieś dalej to można wybrać:
 • metro – linia L4 do stacji Jaume I – później jakieś 300 metrów spaceru.
 • autobusy – linie 47, 120, V15, V17 do przystanków Via Laietana – Manresa lub Via Laietana – Correus (w zależności, w którą stronę jedziecie).

Inne punkty widokowe w Barcelonie:

W czasie jednego wyjazdu ciężko zaliczyć wszystkie punkty widokowe  w Barcelonie. Jest ich na prawdę sporo. Powyżej opisałem te miejsce, które odwiedziliśmy osobiście. Nie mniej jednak by trochę dopełnić ten temat, poniżej wrzucę listę kilku innych ciekawych miejsc, skąd można podziwiać stolicę Katalonii z góry. 🙂

 • Wzgórze Tibidabo czyli szczyt mierzący aż 517 m.n.p.m. Na wzgórzu znajdziecie lunapark wraz z diabelskim młynem oraz kościół Sagrat Cor.
 • Wieża Sagrady Familia.
 • Dzwonnica kościoła Sant Just.
 • Kolejka Aeri del Port
 • Dachy dzieł Gaudiego – Casa Batillo, La Pedrera, Palau Guell
 • Kolumna Kolumba

Zapewne jest tego jeszcze więcej. 🙂 Mam jednak nadzieje, że to co zostało tu napisane zachęci kogoś by dopisać do swojej barcelońskie listy „things to do” punkty widokowe w Barcelonie. 🙂 

Przeczytaj także: 

Może Ci się także spodobać...

PARTNERZY